Hatcho miso paszta pasztörizálatlan bio -clearspring

Organic japanese hatcho miso -clearspring

Ár:
5.740 Ft
db

A termék adatai

Kiszerelés: 300 g
Bruttó egységár: 19 133 Ft/ kg

A termékről

 

Termékleírás

GMO-mentes, kóser minősítésű, nem pasztörizált (nama), bio szójabab miso paszta, avagy hatcho miso, minimális árpa kojival készítve. Semmilyen mesterséges, hozzáadott adalékanyagot nem tartalmaz.

Több, mint 400 éves japán hagyományos eljárással, cédrusfa hordókban erjesztett ízesítő paszta. A teljes érlelési ideje 3 évig is eltart, ez teszi – több más tényező mellett – a legaromásabb és legumamisabb miso pasztává.

Az összetevőit illetően szója miso-nak (mame miso) minősül: árpa koji (Aspergillus hatcho penészgombával beoltott árpa, egyféle japán fermentációs indító), főtt, egész szójabab és sós felöntőlé együtt fermentálásából készült sűrű krémszerű készítmény, hosszú, természetes fermentációs-érlelési idővel (3 év). Színét tekintve az aka (vörös) miso kategóriába sorolható.

Koncentrált fehérjeforrás, kétszeres fehérjemennyiséggel, mint a hosszú érlelésű árpa vagy barna rizs miso-nál; a legjobb minőségű fehérjéket - az összes esszenciális aminosavat - tartalmazza. Relatív szénhidrát-szegény, alacsony telített zsírsav tartalommal. Jó rost-, vitamin- és ásványi anyag forrás.
Emésztése könnyű, mivel mint fermentált termék „elő van emésztve”, át van alakítva, le van bontva. Mivel nem pasztörizált, egy élő élelmiszernek minősül, egy természetes probiotikum forrásnak, mint amilyen egy élőflórás joghurt. Színe sötétbarna, állaga krémes és szemcsés, ízvilága mély, erőteljes, intenzív, aromás, extrán umamis, sós, finoman fanyar, mérsékelten savas. A legkarakteresebb miso paszta-félének számít.

Fontos tisztázni, hogy két olyan jelenséggel is találkozhatunk a terméknél, ami - bár annak tűnhet - nem minőségi hiba, hanem a termék sajátosságából fakad.

Mivel nem pasztörizált, a miso pasztában tovább zajlik a fermentáció, és ezáltal széndioxid termelődik, amitől a termék zacskója felfújódhat. Ez nem minőségi hiba.

A miso felületén ártalmatlan fehér élesztőréteg jelenhet meg, amikor levegővel érintkezik, fontos tudni, hogy ez sem minőségi hiba, egyszerűen csak távolítsuk el az élesztőt, és fogyasszuk, mintha mi sem történt volna.

A hagyományosan erjesztett miso-k, fajtától függetlenül, nagyon kiáltalánosítva, a következőképpen készülnek: az egész szójababot (és/vagy gabonát) megfőzik, koji kultúrával [valamilyen gőzölt gabona vagy szója Aspergillus (oryzae/hatcho stb.) penészgombával beoltva], sós felöntőlével vegyítik össze. Hordókban érlelik változó időtartamig (6 hónap – 3 év), ezalatt a koji enzimjei a természetesen előforduló élesztőgombákkal és baktériumokkal együtt fokozatosan lebontják az összetett tápanyagokat könnyen emészthető egyszerűekre, a fehérjéket szabad aminosavakra és peptidekre (umami íz), a zsírokat rövid szénláncú zsírsavakra, az összetett szénhidrátokat egyszerű cukrokra (édeskés íz). Egyszerre lesz sós, édeskés, savanykás, umami ízű és kesernyés, bár ez utóbbi általában nem nagyon érzékelhető, mert a többi íz elfedi.

A tradicionális hatcho miso, ami a mame miso egy fajtája, csak és kizárólag szójababból készül, semmiféle gabonát nem használnak hozzá, még starterként sem. Az Aichi prefektúrabeli Okazaki város sajátja. Eredete a Sengoku korszakba nyúlik vissza, a Hatcho nevű japán faluban készítették először kb. 800 évvel ezelőtt, ahol azóta is töretlenül működik a mai napig egy hatcho miso készítő manufaktúra.

 

Felhasználás

A miso bármelyik fajtájáról legyen szó, elsőre a japán miso levessel (miso shiru) kapcsoljuk össze, ami nem más, mint miso paszta dashi alaplében elkeverve, különböző levesbetétekkel tálalva.

Az Aichi prefektúrabeli konyha több ételéhez specifikusan ezt a miso fajtát használja, pl. a nagoyai specialitásnak számító miso katsuhoz (a japán rántott sertéshúsnak, a tonkatsunak egy változata, amit nem a szokásos édes-savanyú tonkatsu szószkeverékkel öntenek nyakon, hanem egy hatcho miso alapú szósszal), a miso-nikomihoz (udon tésztaleves, melynek alaplevét miso pasztával ízesítik), a miso odenhez (egyfajta oden vagy hot pot, amelynél az alaplevet hatcho misoval ízesítik), a miso nabehez (nehéz, gazdag hot pot féle, melynek alaplevét hatcho misoval ízesítik), az ebi furai (bő olajban sült garnéla) szószaként.

Alapvetően egy elég célzottan használt miso-féle; még a japán konyhában is, jóval ritkábban köszön vissza a receptekben, mint a rizs miso.

Ezzel együtt, sokféleképpen lehet vele főzni, ízesíteni, szem előtt tartva az alapvető karakterét, hogy eléggé sós és erőteljes, így vagy nagyon kevés is elég belőle, vagy hígítani kell (pl. ha marinádként használjuk, keverhetjük sakével és mirinnel, de bármi mással is jó), vagy valamilyen egyéb, enyhébb miso típussal kombinálni (pl. rizs misoval a nasu no dengakuhoz – japán padlizsános étel).

Társítsuk húsosabb zöldségekhez (pl. padlizsán, sütőtök, cukkini), gombához, sötét színű babokhoz, -lencsefélékhez, gabonafélékhez.

Használjuk húsok pácolásához, az erőteljesebb ízvilágú marinádokhoz (főleg vörös húsok), nehezebb húsételekhez, pörköltekhez, szószokhoz, mártogatókhoz (joghurt-miso), kencékhez (pl. tahini-miso krém, mogyoróvaj-miso krém, vaj-miso krém), salátaöntetekhez. Paradicsomalapú szószhoz hozzáadva egy igazi ízbombát kapunk (a paradicsom és a miso is umami gazdag alapanyag).

Ízesítsük vele a sós és édes süteményeink (főleg csokis), péksüteményeink és kenyereink tésztáját.

Használjuk leveskocka helyett (kb. 1 evőkanál miso = 1 leveskocka), só helyett levesekben, mártásos ételekben. 1 teáskanál miso paszta kb. 1 csésze folyadék beízesítéséhez elég. Mielőtt az ételhez hozzáadjuk, hígítsuk fel egy kis folyadékkal (főzőlé, víz stb.), és lehetőleg a főzési idő végén adjuk csak hozzá. Kerüljük a hosszas forralást.

Jól beilleszthető a vegetáriánus és makrobiotikus étrendbe.

 

Elkészítés

Adjuk hozzá az ételhez/egyéb alapanyagokhoz, és vegyítsük el benne.

FONTOS!

Miután hozzáadtuk az ételhez, NE FORRALJUK azt, mert a miso-ban található természetes probiotikum kultúra („jó baktériumok”) hő hatására elpusztul. A legjobb, ha hőkezelés nélkül fogyasztjuk, vagy a miso hozzáadása után a lehető legalacsonyabb hőfokon főzzük az ételt.

Vegyük figyelembe termék magas sótartalmát, az ételt, amelyhez a miso-t hozzáadjuk, óvatosan sózzuk.

 

Az összetevőkről

 

Összetétel

bio fermentált teljes szójabab 65%, víz, tengeri só, bio pirított árpaliszt

 

Allergének

Szóját, árpát tartalmaz.

 

Tápanyag-összetétel 100 g termékben

Átlagos tápérték 100 g termékben
Energia: 1028 kJ/246 kcal
Zsír: 12 g
- amelyből telített zsírsavak: 2,1 g
Szénhidrát: 7,3 g
- amelyből cukrok: 0,8 g
Fehérje: 23 g
Só: 8,8 g

 

Tárolás: Tároljuk hűvös helyen. Felbontás után tegyük hűtőbe, mert minél magasabb hőmérsékleten tartjuk a pasztát, annál jobban beindul a fermentáció, ami önmagában teljesen rendben van, de sötétebbé teszi a miso színét, az ízén is változtat némileg, és felfújhatja a csomagolást, ami kirobbanthatja ezt.

Származási ország: Japán

 

Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a termékinformációk pontosak legyenek, azonban az élelmiszertermékek folyamatosan változnak, így az összetevők, a tápanyagértékek, a dietetikai és allergén összetevők is. Minden esetben olvassa el a terméken található címkét, és ne hagyatkozzon kizárólag azon információkra, amelyek a weboldalon találhatóak.
Ha bármilyen kérdése van, kérjük, hogy vegye fel a kapcsolatot az Ázsia Bt.-vel, vagy esetlegesen a termék gyártójával.
Annak ellenére, hogy a termékinformációk rendszeresen frissítésre kerülnek, az Ázsia Bt. nem vállal felelősséget semmilyen helytelen információért, amely azonban az Ön jogait semmilyen módon nem érinti.

Hasonló termékek

A kiválasztott termék a kosárba került!