Thai fekete szójaszósz -healthy boy brand

Thai black soy sauce -healthy boy brand

Ár:
1.890 Ft
db

A termék adatai

Kiszerelés: 300 g
Bruttó egységár: 6 300 Ft/ kg

A termékről

 

Termékleírás

Természetes erjesztéssel készült, Halal minősítésű, ízfokozómentes thai fekete (sötét) szójaszósz vagy see ew dam.

Formula 1 szójaszósznak nevezik, 1950 óta készítik eredeti, saját recept alapján, prémium minőségű szójababból.

Nagyon sötét, nem áttetsző, szirupszerű szósz. Alig érezhetően sós, kifejezetten édes, annyira magas hozzáadott cukortartalommal, hogy inkább egy fekete és édes (see ew dam wan) vagy édes szójaszósznak (see ew wan) tűnik.

Bár legnagyobb hasonlóságot a kínai sötét és öreg szójaszósz egyik változatával, a sűrű szójaszósszal (jiang you gao), ill. a kínai dupla fekete szójaszósszal mutat, mégsem csereszabatosak, mivel a kínaiak sokkal sósabbak, kevésbé édesek, aromásabbak, komplexebbek.

Elsősorban színezésre és ízesítésre (ízek kiemelésére) használják.

 

Mi a szójaszósz?

A szójaszósz, másképpen jiangyou egy több, mint 2000 éves, kínai eredetű ízesítő. Nemcsak a kínai konyhában számít alapvetőnek, hanem egész Kelet- és Délkelet-Ázsiában (Japán - shoyu, Korea - hansik/gaeryang ganjang, Vietnám - nuoc tuong, Tajvan, Thaiföld - sii-íu, Indonézia - kecap manis/asin, Malajzia - kicap, Szingapúr - kicap, Fülöp-szigetek - toyu, Burma, Hawaii - shoyu). Fontos hangsúlyozni, hogy országonként másképp készítik, és ennek megfelelően eltérő az íze, színe, sóssága, állaga. Így tehát a megfelelő szójaszósz kiválasztásánál mindig arra kell törekedni (ha lehet), hogy annak a konyhának a szójaszószát válasszuk, amelyhez a receptünk tartozik.

Többszázféle szójaszósz létezik, hiszen rengeteg tényezőtől függ, hogy milyen lesz a végtermék. Az, hogy a szójaszósz milyen eljárással készül, ez mennyi ideig tart, milyen gombakultúrát használnak, milyen arányban van jelen a víz, a só, a szója és a búza/más gabonaféle, milyen gabonafélét és milyen extra alapanyagokat adnak hozzá, mind-mind befolyásolja, hogy milyen lesz a szójaszósz.

A szójaszósz fermentálással vagy vegyi úton, hidrolízissel készül. Valamikor csak a hagyományos, természetes erjesztés létezett, napon érleléssel, ami egy hónapokig tartó folyamatot jelentett. Ma már különféle gyorsabb megoldásokat is alkalmaznak, melyek közel sem olyan minőségű végterméket eredményeznek, ilyen pl. a savas hidrolízissel készített, hidrolizált szójafehérje alapú, cukrozott, színezett, ízesített szójaszósz vagy a mesterségesen gyorsított erjesztésű, alacsony sótartalmú szilárd fermentálású szójaszósz (LSF). A legjobb minőségű szójaszószok ma is a természetes, hosszú erjesztésűek, amit a csomagoláson is jelölnek.

Nagyvonalakban minden fermentált szójaszósz készítésénél hasonló lépéseket követnek. A szójababot áztatják, megfőzik/gőzölik, a búzát/más gabonafélét megpirítják és összetörik. A gabona helyett gyakran lisztet használnak, főleg a kínai szójaszószok esetében. A szóját és gabonát/lisztet összekeverik, beoltják a megfelelő Aspergillus kultúrával és más mikroorganizmusokkal. Meleg, nedves, jól szellőző helyen tartják 1 - 7 napig, amíg a penészgomba átszövi a keveréket, és elkezdi a tápanyagok lebontását. A beoltott elegyhez sós felöntőlevet vagy durva sót adnak, és hagyják erjedni (30 nap - több hónap - több év). Minél hosszabban erjesztik, annál összetettebb, mélyebb lesz az ízvilága, akárcsak egy jó bor vagy balzsamecet esetében. A végén préselik és leszűrik, a szilárd anyagokat eltávolítják, a szójaszószt pedig pasztörizálják.

A fermentálás teljes átalakulást hoz minden szempontból, mind tápanyagösszetétel, szín, íz, illat tekintetében. A gombakultúrák és mikroorganizmusok lebontják az összetett tápanyagokat könnyen emészthető egyszerűekre, a fehérjéket szabad aminosavakra és peptidekre (umami íz), a zsírokat rövid szénláncú zsírsavakra, az összetett szénhidrátokat egyszerű cukrokra (édeskés íz). Bizonyos cukrok tejsavvá és alkohollá alakulnak. Ph értéke a savas irányba tolódik, és egy nem-enzimatikus barnulás (Maillard reakció) is lezajlik. Egyszerre lesz sós, édes, savanykás, umami ízű és kesernyés, bár ez utóbbi igazán nem érzékelhető, mert a többi íz elfedi.

A kész szójaszósz mérsékli/megszünteti a nyers halak/tenger gyümölcsei/húsok/belsőségek tipikus szagát; tartósítja a vele/benne készített alapanyagokat; kiemeli az édes ízeket; tompítja a túlzottan sós ízeket; más umami-gazdag alapanyaggal elegyítve növekszik az ízfokozó kvalitása.

 

Mi a thai szójaszósz?

A thai szójaszószok mutatják a legjobban, hogy a kínai konyha milyen mértékben hatott a thaira, a szójaszósz itt is egy elég népszerű ízesítő/mártogató szósszá vált, a messzemenően leggyakrabban használt ízesítőjük, a halszósz mellett.

Akárcsak a kínaiakat, a thai erjesztett szójaszószokat is két nagyobb csoportra osztják: világosra és sötétre, de fontos kiemelni, hogy érezhetően eltérnek a kínai változatoktól. Bár a thaiok általában több sót tartalmaznak, mivel hozzáadott cukorral, vagy több hozzáadott cukorral készülnek, ezért kevésbé hatnak sósnak.

A világos vagy fehér/híg szójaszósz (see ew khao) egy általános felhasználású, híg, vizes állagú, kifejezetten sós ízesítő. Mindenekelőtt főzésre, ízesítésre szánják. A világos szójaszósznak van egy ízesített verziója is, a gombás (si-ew hed hohm), ami eléggé más, mint a kínai gombás sötét szójaszósz: híg, kevésbé édes, és főzőszószként funkcionál. A sötét szójaszósz négyféle lehet: a sötét, viszkózusabb, édeskés, színezésre használt fekete (see ew dam); a sötét, szinte szirupszerű, még édesebb, főként mártogatóként, ritkán ízesítőként használt édes (see ew wan); a fekete és az édes közti átmenetet képző fekete és édes (see ew dam wan); a főként utóízesítésre használt, sűrű, sötét és sós szójaszósz (see ew dam kem).

A fekete/sötét szójaszósz (see ew dam) világos (híg) szójaszószból készül, amelyhez édesítőszereket, jellemzően melaszt, karamell színezéket, ízesítőket adnak. Sötét, sűrű, édes, lágyan sós, karakteres, a szójaszósz vehető ki legkevésbé az ízéből. Nem annyira és nem úgy édes, mint az édes vagy a fekete és édes szójaszószok. Sokkal ritkábban használják, mint a világosat, de az gyakori, hogy a kettőt együtt kéri a recept.

 

Felhasználás

Általános szabály, hogy thai ételekhez - a megfelelő - thai szójaszószt érdemes használni. Ugyan nem dől össze a világ, ha valamelyik kínai sötéttel vagy indonéz ketjap manissal helyettesítjük, de eléggé más lesz az elkészült ételünk ízvilága.

A thai konyha gyakran együtt használja a világos és a fekete (sötét) szójaszószt, a világossal sóz, a feketével színez és édesít.

Ha úgy tekintünk rá, mint egy fekete szójaszószra, bánjunk vele ennek megfelelően, adjuk pl. khao pad kaprao-hoz (szent bazsalikomos csirke stir fry), guay tiew reua-hoz (csónak tészta) (egy thai stílusú, sertéssel és marhával készült, erős ízű tésztaétel), kuai-tiao pad si-iw-hez (friss, széles rizstészta stir fry), kuai-tiao moo nam-hoz (sertéshúsos tésztaleves), gai phat met mamuang himmaphan-hoz (kesudiós csirke stir fry), kuay teaw nua-hoz (marhahúsos tésztaleves), pad ki mao-hoz (részeges tészta – stir fry), lad nah-hoz (sűrű szósszal elegyített széles, lapos rizstészta zöldségekkel/hússal), thai satay földimogyorószószhoz.

Locsolhatjuk (mértékkel) egyszerű párolt rizsre vagy sült csirkére. Adhatjuk marinádokhoz és mártogató szószokhoz, vagy használhatjuk önálló pácként és mártogatóként. Sült/párolt édeskés zöldségekkel (sárgarépa, sütőtök, édesburgonya, cékla stb.), vörös húsokkal is jó kombináció, kis mennyiség feldobja a paradicsomos ragukat.

Ha úgy tekintünk rá, mint egy édes szójaszószra, akkor újabb felhasználási területek nyílnak meg. Hozzáadhatjuk pad see ew-hez (tészta stir fry), kínai stílusú piros főzéssel készült ételekhez. Ha friss chilivel fűszerezzük, kínálhatjuk, mint mártogató szószt pl. khao man kai-hoz (a hainani csirke thai változata: posírozott csirke, fokhagymás csirke alaplében főtt rizzsel), vagy mint édes-sós desszertöntet fagyihoz.

A thai konyha keretein túl is használható, érdemes kísérletezni vele.

Adjuk marinádokhoz, mártogató szószokhoz. Készítsünk vele karamellizált hagymát, póréhagymát, fokhagymát, lilakáposztát.

Grillezett zöldségek (sárgarépa, zeller, burgonya, édesburgonya, sütőtök, cékla stb.), -gyümölcsök (alma, körte, ananász, barack, szilva, banán, füge stb.), -tofu, -vörös húsok, pekándió felületi karamellizálásához is nagyon jó, de odafigyelést igényel, mert könnyen megéghet, és attól keserű lesz.

 

Az összetevőkről

 

Összetétel

cukor, barna cukor, víz, szójaszósz 13.6% (só, víz, szójabab, búzaliszt), glükózszirup

 

Allergének

Szóját, búzát tartalmaz.

 

Tápanyag-összetétel 100 ml termékben

Átlagos tápérték 100 ml termékben
Energia: 1732 kJ / 412 kcal
Zsír: 0.8 g
- amelyből telített zsírsavak: 0.6 g
Szénhidrát: 100 g
- amelyből cukrok: 83 g
Fehérje: 0.4 g
Só: 5.78 g

 

Tárolás: Felbontás után hűtőben tartandó.

Származási hely: Thaiföld

 

Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a termékinformációk pontosak legyenek, azonban az élelmiszertermékek folyamatosan változnak, így az összetevők, a tápanyagértékek, a dietetikai és allergén összetevők is. Minden esetben olvassa el a terméken található címkét, és ne hagyatkozzon kizárólag azon információkra, amelyek a weboldalon találhatóak.
Ha bármilyen kérdése van, kérjük, hogy vegye fel a kapcsolatot az Ázsia Bt.-vel, vagy esetlegesen a termék gyártójával.
Annak ellenére, hogy a termékinformációk rendszeresen frissítésre kerülnek, az Ázsia Bt. nem vállal felelősséget semmilyen helytelen információért, amely azonban az Ön jogait semmilyen módon nem érinti.

Hasonló termékek

A kiválasztott termék a kosárba került!